Прэзентацыя ўспамінаў навагрудчанкі Ніны Булаўка

12 чэрвеня 2014 г. адбылася прэзентацыя 6 выпуска ў серыі выданняў Навагрудскага гістарычна-краязнаўчага музея “Жывая гісторыя”. Асобным выданнем выйшлі ўспаміны Ніны Булаўка, якая нарадзілася ў 1924 г. у в. Купіск на Навагрудчыне.

У 1942 г., калі немцы дазволілі беларусам вучыцца, яна скончыла 6-месячныя настаўніцкія курсы, а затым настаўніцкую семінарыю. Падчас вучобы ў семінарыі, як і многія іншыя навучэнцы, яна ўступіла ў Саюз беларускай моладзі (СБМ). Пасля вайны, у снежні 1944 г. , яе арыштавалі і без аб’яўлення прысуду адправілі спачатку на лесанарыхтоўкі на поўнач Савецкага Саюза, а потым яна яшчэ некалькі гадоў знаходзілася ў ссылцы ў Казахстане. У 1970 г. яе рэабілітавалі.

Прэзентацыя ўспамінаў навагрудчанкі Ніны Булаўка

В Новогрудском историко-краеведческом музее продолжается проект «Критическое рассмотрение истории через диалог поколений. Расскажи мне свою жизнь». Проект осуществляется при поддержке германского Фонда «Память. Ответственность. Будущее» через МОО «Взаимопонимание». Целевой группой являются остарбайтеры – люди, которых принудительно вывозили на работы во время оккупации 1941-44 гг.

Память. Ответственность. Будущее