Тэматыка экскурсій, лекцый, музейных заняткаў

Тэматыка экскурсій, музейных урокаў, лекцый на 2020 год

Экскурсіі і тэматычныя заняткі:

- Аглядная экскурсія па музею.
- Яўрэйскае супраціўленне на Навагрудчыне ў гады акупацыі (1941 – 1944 гг.).
- Мой вядомы і невядомы горад. Гісторыя і архітэктура Навагрудка. (тэматычная экскурсія па гораду для дзяцей школьнага ўзросту)
- Мой старажытны горад. (для вучняў пачатковай школы і дашкольнікаў)
- Гербы Навагрудка і іх гісторыя. (для вучняў малодшага школьнага ўзросту)
- Паўстанне 1863 – 1864 гг. на Навагрудчыне: У.Борзабагаты, А.Пуслоўскі. (для вучняў старэйшага школьнага ўзросту)
- Вялікае княства Літоўскае ў падзеях, постацях, легендах. (для вучняў сярэдняга і старэйшага школьнага ўзросту)
- Хрысціянства, іўдаізм і іслам на Навагрудчыне: гісторыя і сучаснасць. (для вучняў старэйшага школьнага ўзросту)
- Станаўленне беларускай дзяржаўнасці. (для вучняў сярэдняга і старэйшага школьнага ўзросту)
- Святло сялянскай хаты. Рамёствы і побыт. (для вучняў малодшага школьнага ўзросту і дашкольнікаў)
- Утварэнне ВКЛ. Новагародскі перыяд (др. пал. ХІІІ - пач. ХІV стст.). (для вучняў сярэдняга школьнага ўзросту)
- Імі ганарыцца Навагрудчына. (для вучняў сярэдняга і старэйшага школьнага ўзросту)
- Прымусовая праца ва ўмовах акупацыі на Навагрудчыне (1941 – 1944гг.). (для вучняў сярэдняга і старэйшага школьнага ўзросту)

Музейныя ўрокі:

- Вайна ў постацях, тварах і лёсах. (для вучняў старэйшага школьнага ўзросту)
- Вайна. Якая яна? (для малодшага школьнага ўзросту)
- Заняткі і рамёствы селяніна ХIХ – пач. ХХ стст. (для вучняў малодшага і сярэдняга школьнага ўзросту)
- Мастакі Навагрудчыны ХІХ-ХХ стст. (для сярэдняга і старэйшага школьнага узросту)
- Мой старажытны замак. (для малодшага школьнага ўзросту)
- Гісторыя герба Навагрудка. (для вучняў малодшага і сярэдняга школьнага ўзросту)
- Вялікае княства Літоўскае ад Міндоўга да Рэчы Паспалітай. (для вучняў сярэдняга і старэйшага школьнага ўзросту)
- Прымусовая праца ва ўмовах акупацыі(1941 – 1944гг). (для вучняў старэйшага школьнага ўзросту)
- Што такое археалогія? (для дашкольнікаў і вучняў малодшага школьнага ўзросту)

Лекцыі:

- Паходжанне назваў населеных пунктаў Навагрудчыны.
- Янка Купала і Якуб Колас на Навагрудчыне.
- Ганаровыя грамадзяне Навагрудка.
- Халакост і яўрэйскае супраціўленне на Навагрудчыне.
- Першая сусветная вайна на Навагрудчыне.
- Мастакі Навагрудчыны.
- Каранацыя Міндоўга ў Навагрудку.

Лекцыі-прэзентацыі:

- Архітэктурныя помнікі Навагрудка.
- Утварэнне Навагрудскага раёна.
- Мінулае і сучаснае Фары Вітаўта ў Навагрудку.
- Сёстры назарэтанкі.
- Выхаванне талерантнасці на прыкладзе экспазіцыі яўрэйскага супраціўлення ў Навагрудку.
- Вялікая Айчынная вайна на Навагрудчыне. Цана Перамогі.